Tallinna Fotokuu '17 01.09–29.10.2017

Tallinna Fotokuu biennaalil ning selle peanäituse kuraatoril Anthea Buys’il on hea meel avalikustada näituse “Visuaalkurnatus” kunstnike nimekiri

05.05.2017

Foto on tehtud Haagi Linnamuuseumis Daan Van Goldeni maali „Tokyo 1964 / Dijon 1996ˮ samanimelisest fotoreproduktsioonist, mis on osa Haagi Gemeentemuseumi kogust.

“Visuaalkurnatus” avaneb 1. septembril Tallinna Kunstihoones ja kestab 8. oktoobrini. Näitus laieneb ka Fotomuuseumisse.

 

Näituse “Visuaalkurnatus” tagamaad peituvad ilukirjanduslikus loos, mis räägib pettekujutlustest, kinnisideedest ja spekulatsioonidest. See lugu räägib fotograafiast kui kindlast visuaalsest lähenemisest, mitte teatud tehniliste piirangutega meediumist, ja jõuab seetõttu välja veel seni teadmata sihtkohta.

 

See fiktiivne kirjeldus on näitusel hõivanud ka kriitilise ja seletava kuraatoripositsiooni ning kutsub vaatajat (ja lugejat) kunstiteoseid, kuraatorit ja institutsiooni mitte liialt usaldama.

 

Kuigi näitus paikneb füüsilises ruumis, on selle iseloom pigem virtuaalne. “Visuaalkurnatus” teab, et digikujutiste tootmine ja levitamine on fotograafia laiendatud käsitluse selgroog, kuid paneb vastu kiusatusele selle üle kurta või sellele olukorrale ülistuskõnet pidada. Näitus annab pigem tunnistust, et tänapäeval on digitaalsus vajalik eeltingimus meie suhtele igasuguste kujutiste ja tegelikult ka nägemise endaga.

 

Osalevate kunstnike looming kõnetab väga erineval viisil kujutiseks saamise, nähtavuse ja nähtamatuse läve. Nad esitavad valiku uusi ja olemasolevaid töid, mille tulemusel sünnib nii tähenduste kattumist kui ka ebakõla hõlmav näitusekeskkond.

 

Kunstnikud (tähestikulises järjestuses):

Andrew Amorim (BR/NO), Victoria Durnak (NO), Mathijs van Geest (NO/NL), Carl Johan Högberg (SE/NL), Henri Hütt (EE), Toril Johannessen (NO), Paul Kuimet (EE), Laura Kuusk (EE), Antonis Pittas (GR/NL), Mårten Spångberg (SE), André Tehrani (NO), James Webb (ZA), Kristina Õllek (EE).

 

www.kunstihoone.ee

www.linnamuuseum.ee/fotomuuseum