Tallinna Fotokuu '17 01.09–29.10.2017

Fotokuu avanäitus “Visuaalkurnatus” avaneb 1. septembril Tallinna Kunstihoones ja Fotomuuseumis

28.08.2017

Vaade teosele "Distorted Hands", Kristina Õllek, 2017
Alates 2. septembrist on kunstihoones ja fotomuuseumis avatud kaasaegse kunsti biennaali Tallinna Fotokuu avanäitus „Visuaalkurnatus“, kus osalevad 13 kunstnikku üle maailma. Kuraator Anthea Buysi koostatud näitusel segunevad kunstiteosed ilukirjandusliku looga ühest vene päritolu ärimehest, tema unistustest ja tema huvist fototehnoloogia vastu.
 
Tänasel totaalse pildiküllastuse ajastul on foto piirjooned täielikult hägustunud. Üks fotokujutis oli varem ainulaadne ime, mille valmistamiseks kulus pimikus minuteid, kui mitte tunde. Nüüdseks on pildistamine ühe nupuvajutuse kaugusel ning tulemus kättesaadav loendamatutele inimestele üle maailma. Milline on siis üks tõeline foto? Kas pilt paberil või pikslid helendaval ekraanil? Aga mis on see kuma, mis jääb su silme ette kui enne uinumist silmad suled?
 
„Näitusel kasutatakse fotograafia mõistet pigem lähenemisviisina visuaalsele maailmale kui kindlate tehniliste omadustega piirduva vahendina. Sellise mõtteviisi järgi tähendab foto viisi, kuidas keegi maailma suhtub ja seda mõtestab, ning seega ei piirdu fotograafia traditsiooniliste fotode loomisega,“ tutvustab kuraator Anthea Buys oma näituse lähtepunkti. Näitusel „Visuaalkurnatus“ saab lisaks tavapäraste fotode nautimisele sukelduda virtuaalreaalsuse maailma, osa saada kuuldemängudest, installatsioonidest ja videoteostest.
 
Fotomuuseumis eksponeeritakse näituse osana kahte James Webbi teost – muuseumikogu vanimat ja märkimisväärseimat fotot, 1859. aastal tehtud ambrotüüpi, ning heliinstallatsiooni, mille jaoks sai kunstnik inspiratsiooni muuseumile annetatud anonüümsetest fotodest. Arvele võtmata “tundmatute” puhul on endiselt ebaselge, kas need on säilitamist väärt ajaloolised dokumendid või mitte.
 
Kuraator: Anthea Buys
Kunstnikud: Andrew Amorim (NO), Victoria Durnak (NO), Mathijs van Geest (NO/NL), Carl Johan Högberg (NL), Henri Hütt (EE), Toril Johannessen (NO), Paul Kuimet (EE), Laura Kuusk (EE), Antonis Pittas (GR/NL), Mårten Spångberg (SE), André Tehrani (NO), James Webb (ZA), Kristina Õllek (EE)
 
Näitusega koos ilmub infotrükis, mis sisaldab teoste kirjeldusi, kuraatori esseed ja ilukirjanduslikku lugu Ossip Mandelštamist.
 
2. septembril kell 14:00 toimub Tallinna Kunstihoones ingliskeelne ringkäik kuraatori ja kunstnikega. Sissepääs näitusepiletiga. Registreerimine: publik@kunstihoone.ee.
 
Täname: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna Kultuuriamet, Veinisõber, Kuu Stuudio, Sadolin, EV100, Mondriaan Fond, Kalev Spa, Eesti Fotokunstnike Ühendus, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus, Tallinna Fotokuu, Bergeni omavalitsus, Norwegian Arts Council, Hordaland Kunstsenter, Digiekraanid.
 
Tallinna Kunstihoone (Vabaduse väljak 8, Tallinn) on avatud kolmapäeviti 12–19 ja neljapäevast pühapäevani 12–18, sissepääs 3 € / 6 € / 9 €.
 
Fotomuuseum (Raekoja 4, Tallinn) on avatud kolmepäevast esmaspäevani 10:30–18, näitusele sissepääs 1€.
Näituse avamine toimub reedel, 1. septembril kell 17:00 Fotomuuseumis ja kell 18:00 Tallinna Kunstihoones ning see jääb avatuks 8. oktoobrini.