Tallinna Fotokuu '17 01.09–29.10.2017

Valgusele sarnane valgus 2

Kirke Kangro ja Jacob Jessen

17.09–15.10.2017

ARSi projektiruum

Kellegi teise taevas. Photoshopi gradient, mis sarnaneb päikeseloojangutaevale, mida kunagi on tajutud või mida võiks tajuda tulevikus. 21 × 29.7 cm, 2014

“Valgusele sarnane valgus 2” on järg kunstnike 2014. aastal Vaal galeriis aset leidnud näitusele, mis otsis võimalusi valguskogemuse jäädvustamiseks, kasutades tööriistadena ka mälu ja kujutlusvõimet.

 

Näitus ARSi projektiruumis jätkab valgusmälu ja valguse identiteedi uuringuid, võttes seekord fookusesse päevavalguse. Päevavalgus on igapäevane, ilmne, bioloogilise elu alus, usaldusväärne ja regulaarne, kõikesaatev. Näitus soovib anda vaatajale võimaluse keskenduda selle valguse olemasolule, teadvustada selle võib-olla kordumatut identiteeti.

 

Kirke Kangro on installatsioonikunstnik, kelle loomingut iseloomustab kontseptsiooni ülesehitamine detailitajule, samas on tema teosed formaadilt väga eriilmelised ja teemade spekter lai. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia (skulptuur, interdistsiplinaarsed kunstid), tegutsenud kunstnikuna alates 2000. aastate keskpaigast ning kureerinud rahvusvahelisi näitusi alates 2007. aastast. Ta on olnud EKA installatsiooni ja skulptuuri osakonna professor ning hetkel töötab samas vabade kunstide teaduskonna dekaanina.

 

Jacob Jessen on Kopenhaagenist pärit kunstnik, kes töötab peamiselt installatsiooni ja audiovisuaalse kunstiga. Ta uurib oma loomingus registreid ja fenomene, mis raamistavad meie eksistentsi, kuid mis jäävad väljapoole meie sensoorset tajuulatust. Jacob lõpetas 2009. a Taani Kuningliku Kunstiakadeemia skulptuuriosakonna. Ta on õpetanud külalisprofessorina Eesti Kunstiakadeemias ning on hetkel Trondheimi Kunstiakadeemia materjali- ja ruumipõhiste praktikate osakonna professor. Lisaks on ta üks kuraatorite kollektiivi Toves eestvedajatest.

 

17. september 16:00 toimub näitusel ringkäik koos kunstnike Kirke Kangro ja Jacob Jesseniga

 

6. oktoober 18:00 toimub näituseruumis füüsik Heli Lukneri loeng. Heli Lukner on füüsik, õppejõud ja teaduse populariseerija. Oma teadustegevuses keskendub ta ülilühikeste valgussähvatuste vormimisele ja mõõtmisele. Lisaks on ta ka teadusvõistluse Rakett69 kohtunik, füüsika aabitsa Füübits autor ning 2017. aasta Noore teadlase eripreemia laureaat.

 

Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Kunstiakadeemia ja Trondheimi Kunstiakadeemia.